[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

نمایش مستند «صفرنامه» در بنیاد ایرج زند، روزنامه شیراز نوین


مستند «صفرنامه» درباره زندگی و آثار زنده یاد منوچهر صفرزاده، هنرمند نقاش به کارگردانی کیوان آزاد در بنیاد ایرج زند به نمایش گذاشته می‌شود.
به گزارش ایرنا، مستند «صفرنامه» به کارگردانی کیوان آزاد سه‌شنبه ۱۴ آذرماه ساعت ۱۸:۳۰ در بنیاد ایرج زند به نمایش گذاشته می‌شود؛ این مستند ۳۵ دقیقه‌ای درباره زندگی و آثار زنده یاد منوچهر صفرزاده، نقاش معاصر ایرانی است که با دعوت بنیاد ایرج زند از کارگردان این اثر به نمایش گذاشته می‌شود.
مدیر بنیاد ایرج زند با اشاره به نقش تأثیرگذار منوچهر صفرزاده در هنر مدرن ایران گفت: منوچهر صفرزاده نقاش بسیار زبردست و پرکاری بود که آثار بسیار زیادی را در هنر مدرن ایران خلق کرده است؛ او در دهه ۶۰ با ایرج زند در آتلیه مشترکی در خیابان ملاصدرا کار می‌کردند. 
در همان زمان هم من شاهد بودم که از صبح زود تا دیروقت مداوم کار می‌کرد و در دورانی که کاغذ و بوم نقاشی سخت پیدا می‌شد، او نقاشی‌های خود را روی کاغذهای پرینترهای سوزنی می‌کشید و کمبود کاغذ برایش بهانه‌ای برای کار نکردن نبود.
سایه بریمانی افزود: مش‌صفر در انتخاب سوژه‌هایش بسیار جسورانه عمل می‌کرد و بدون واهمه سراغ سوژه‌ها می‌رفت؛ او بسیار آزادانه کار می‌کرد و به تناسب موقعیت روزگار عمل نکرد؛ به معنای واقعی یک هنرمند رها بود.
منوچهر صفرزاده متولد ۱۳۲۲ که خود را «مش صفر» می‌نامید، در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوره ابتدایی و متوسطه، وارد هنرستان هنرهای زیبای پسران شد. صفرزاده از شاگردان هانیبال الخاص در هنرستان بود که بعداً همکار او شد و آثاری ارزشمند با درون‌مایه‌ مشابه به ویژه در بحبوحه‌ انقلاب خلق کردند.
صفرزاده دیپلم نقاشی خود را در سال ۱۳۴۰ دریافت کرد و سپس در میان اولین گروه هنرجویان، وارد دانشکده تازه‌تأسیس هنرهای تزئینی شد، اما پس از دو سال آن را رها کرد. 
او بیش از پنجاه سال از عمر خود را صرف نقاشی کرد و یکی از نقاشان تأثیرگذار در هنر مدرن ایران بود که ۲۹ آبان امسال درگذشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی