[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۴
  • دوره جدید

درد دل‌های رئیس هیئت شیراز؛ پرافتخار و کم‌برخوردار؛ مثل کبدی، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
به گفته رئیس هیئت کبدی شهر شیراز، این پرافتخارترین رشته ورزشی تیمی کشور، مورد کم‌لطفی‌های فراوانی قرار دارد.
حمیدرضا پوریافر می‌گوید: کبدی پرافتخارترین رشته ورزشی ایران است، چون هم در قسمت آقایان و هم در قسمت بانوان، قهرمانی جهان را به دست آورده است. تیم‌های مطرح و بزرگ جهان مثل هند و پاکستان و کره جنوبی را شکست داده‌ایم و یکی از قدرتمندترین تیم‌های جهان را داریم.
*جایگاه کبدی استان در کشور کجاست؟
کبدی فارس هم از پیشینه خوبی برخوردار است. با اینکه در ایران رشته جوانی محسوب می‌شود، اما کبدی استان فارس و شهر شیراز از همان ابتدا ورزشکاران خوبی را به تیم‌های ملی بانوان و آقایان معرفی کرده است. سعیده جعفری با موفقیت در مسابقات آسیایی هانگژو، رکورد حضور و مدال گرفتن در بازی‌های آسیایی را شکست؛ بازیکن‌های خوبی دیگری مثل میترا شاه پرست هم داشتیم که متأسفانه اتفاق تلخی برایش رخ داد و همچنان در کما به سر می‌برد.
*در بخش مردان هم ملی‌پوش داریم؟
نه متأسفانه.
*وضعیت امکاناتی و زیرساختی هیئت چطور است؟
رسیدگی و برخورداری هیئت کبدی بسیار بسیار کم است؛ ما فقط یک سالن داریم که هیئت استان و شیراز هر دو باید از همین یک سالن استفاده کنند؛ سالنی که در یک گوشه غربی شیراز(شهرک والفجر) قرار گرفته و در مرکز شهر نیست که بتوانیم افراد زیادی را جذب این رشته کنیم. با چنین ساز و کاری، حرف زدن درباره گسترش این رشته پرافتخار، فقط در حد همان حرف باقی می‌ماند. با این ابزار و امکانات سخت‌افزاری ضعیفی که در اختیار ماست و حمایت‌هایی که نمی‌شود، بهبود وضعیت رشته جوانی مثل کبدی خیلی سخت است.
* مسئولیت این رشته با اداره ورزش و جوانان است یا فدراسیون کبدی؟
 ما زیر نظر اداره ورزش شیراز هستیم؛ متأسفانه در دوره رؤسای قبلی، آن‌قدر که از ما ایراد می‌گرفتند، اصلاً حمایت نمی‌کردند. حالا هم که کمال پاک فطرت سر کار آمده، مدیرکل ورزش استان عوض شده و معلوم نیست شرایط به چه شکل پیش برود.
*حال میترا شاه پرست چطور است و از سوی هیئت چه کمک‌هایی به او شد؟
او که متأسفانه همچنان در کما به سر می‌برد و روی ضریب هوشی هشت مانده است. ما و هیئت استان تا آنجایی که از دستمان برمی‌آمد برای او انجام دادیم؛ شخصیت‌های مطرح ورزشی را به خانه وی بردیم و کمک‌هایی کردند. رایزنی انجام شد که آمبولانس مجانی در اختیارشان بگذارند، در زمینه تهیه دارو کمک‌هایی انجام شد و سعی کردیم آنچه وظیفه انسانی‌مان بوده را انجام دهیم؛ البته یک اشکال ما این بود که از این کارها عکسی نگرفتیم و بعضی‌ها فکر کردند کاری انجام نداده‌ایم.
*به طور کلی خاستگاه کبدی در ایران و استان‌های قدرتمند این رشته کدامند؟
استان گلستان و سیستان و بلوچستان حرف‌های زیادی برای گفتن دارند؛ تقریباً تمام اعضای کادر اجرایی فدراسیون هم از استان گلستان هستند و به همین دلیل بیشترین مربی و بازیکن در تیم ملی هم از این استان است. 
*هزینه‌های جاری هیئت کبدی چگونه تأمین می‌شود؟
هزینه‌ها را خودمان باید تأمین کنیم؛ هیچ درآمدزایی نداریم و حتی شهریه‌ای هم از ورزشکاران دریافت نمی‌کنیم. 
تمام سانس‌ها رایگان است و عملاً این هیئت هیچ‌گونه درآمدی ندارد؛ بدون پول هم که هیچ پیشرفتی اتفاق نخواهد افتاد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی