[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

افسوس‌ها و آرزوها برای قاره فوتبال خیز ، روزنامه شیراز نوین

شکست اروگوئه در دیدار نیمه نهایی جام جهانی 2010 مقابل هلند باعث شد تا یک قاعده جالب به هم بخورد. از جام جهانی 1966 به بعد، هرگز در دو جام جهانی متوالی، قهرمان‌ها از یک قاره معرفی نشده بودند اما شکست اروگوئه باعث شد تا یک فینال تمام اروپایی در ورزشگاه موسی مابیدا شهر دوربان آفریقای جنوبی رقم بخورد. بدین ترتیب پس از ایتالیای 2006، اسپانیا با شکست هلند قهرمان 2010 لقب گرفت تا اروپایی‌ها دومین قهرمانی متوالی را جشن بگیرند. 
اما این پایان سلطه اروپایی‌ها نبود و جام‌های 2014 و 2018 نیز به تیم‌های مقتدر آلمان و فرانسه رسید. یعنی الان 20 سال است که هیچ تیمی ‌از قاره فوتبال خیز آمریکای لاتین نتوانسته فاتح جام جهانی شود.
شاید به همین علت بود که امسال خیلی‌ها دوست داشتند آرژانتین یا برزیل به موفقیت بزرگی دست پیدا کنند. از همان ابتدا هم گمانه زنی‌ها به سمت این دو تیم محبوب بود اما کرواسی نگذاشت تا نیمه نهایی فوق العاده جذاب را بین دو ابرقدرت فوتبال جهان شاهد باشیم.
در نظرخواهی که از ورزشی نویسان شهرمان انجام دادیم نیز این میل به قهرمانی تیم‌های آمریکای لاتین کاملاً به چشم می‌خورد. افسوس برای حذف برزیل و آرزو برای قهرمانی آرژانتین؛ حتی اگر فرانسوی‌ها از لحاظ مهره و ساختار تیمی، وضعیت بهتری داشته باشند.
لیونل مسی هم دیگر واژه پرتکرار در پاسخ‌های اهالی رسانه و ورزش بود. خیلی‌ها دوست دارند این فوق ستاره در احتمالاً آخرین جام جهانی خود، بالاخره بتواند قهرمان شود، چیزی که 8 سال پیش هم تا آستانه تحقق آن پیش رفت اما 7 دقیقه به پایان وقت تلف شده، این رؤیا بر باد رفت.
از رفقای فوتبالی درباره وضعیت تیم کشورمان و مربی پرتغالی هم پرسیدیم که مطابق انتظار، پاسخ‌ها نشان از نارضایتی کامل داشت و اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها رأی به برکناری کی روش می‌دهند. 
نظرها درباره VAR  نیز جالب و متفاوت است. در ادامه پاسخ‌های فوتبال نویسان شیرازی به 11 سؤال شیرازنوین را می‌خوانید؛ با این توضیح که چینش پاسخ‌های هر یک از دوستان بر اساس حروف الفبای نام خانوادگی آن‌ها انجام شده است.
1- فکر می‌کنم آرژانتین شرایط بهتری برای قهرمانی دارد 
۲- برزیل 
۳- برزیل 
۴- صفر. در حد یک هم نبودند
۵- فکر نمی‌کنم نظر مردم مهم باشد. اصلاً کسی طرفدار آمدن او نبود.
۶- دیدار برزیل و کرواسی
۷- لیونل مسی
۸- این جام، جام اتفاقات غیر منتظره و شگفتی‌ها بود.
۹- جام جهانی ۱۹۸۶، مخصوصاً بازی فراموش نشدنی برزیل - فرانسه 
۱٠- اشتباه فغانی که باعث جلوگیری از ادامه قضاوت وی شد.
۱۱- اگر حوادثی مثل اشتباهی که به فغانی تحمیل کردند پیش نیاید، می‌تواند در برقراری بیشترعدالت، مؤثر باشد.
1- فرانسه پیروز می‌شود
2- برزیل
3- فرانسه، آرژانتین و برزیل
۴- عملکرد ضعیفی داشتیم
5- -----
6- دیدار فرانسه - مراکش و همچنین پرتغال - سوییس
7- مسی و امباپه
8- ورزشگاه‌های لوکس و مدرن در کنار تکنولوژیِ به روز و کیفیت بالای تیم‌ها چشم نواز بود.
9- جام‌های جهانی ۹۴ و ۹۸
10- شکست ایران مقابل انگلیس
۱۱- مفید و مؤثر در جهت برقراری عدالت در قضاوت داوران و رفع شبهات
1- بازی با نتیجه ٢-١ به سود فرانسه  به پایان می‌رسد 
٢- پرتغال 
٣- اگر معیار تعدد بازیکنان سرشناس باشد، قطعاً برزیل باید قهرمان این دوره می‌شد اما فوتبال قابل پیش‌بینی نیست و فرانسه بهترین گزینه برای قهرمانی است. 
۴- نمره 2
۵-  رفتن کی‌روش قطعاً به سود تیم ملی و کشور خواهد بود. با توجه به نوع عملکرد کارلوس کی‌روش و نتایجی که طی بازه‌های زمانی که سرمربی ایران بوده کسب کرده، فوتبال ما نیازمند تحول اساسی است.  این تحول شاید در گام نخست مربوط به مربی تیم و پس از آن مربوط با بازیکنان و فدراسیون هم باشد.
۶- دیدار ژاپن - آلمان 
٧- یاسین بونو دروازه‌بان تیم ملی مراکش 
٨-  جام جهانی، نوروز فوتبال جهان است و تمام فوتبال دوستان جهان چهار سال چشم انتظار این رویدادند.
٩-  جام جهانی ٢٠٠٢ 
١٠-  نا امید کننده‌ترین اتفاق قبل از جام جهانی رخ داد و آن حذف ایتالیا بود.  عدم حضور این تیم در این دوره، واقعاً حس بدی به فوتبال داد.
١١- لازمه فوتبال برای از بین رفتن خطاهای انسانی، وجود کمک داور ویدیویی است. از این رو به نظر من این اتفاق باید در تمامی ‌لیگ‌های فوتبال وجود داشته باشد تا فوتبال از وجود خطاهای انسانی پاک شود.
١- دلم می‌خواهد فرانسه قهرمان شود،  پس ٣-٢ به نفع فرانسه
٢- با توجه به نبود تيم مورد علاقه‌ام ايتاليا، تلاش كردم فقط از ديدن بازی‌های جام لذت ببرم. بازی‌های برزيل را با اشتهای وصف ناپذيری نگاه كردم و از حذفش جلوی كرواسی ناراحت شدم.
٣- دو تيمی‌كه به فینال رسيدند، به علاوه برزيل 
٤-  نمره ٣ آن هم فقط به خاطر برد برابر تیم ضعیف ولز
٥-  به نظر من كی‌روش هر چه كه داشت رو كرد و هر چيزی كه می‌خواست از اين فوتبال برد. ما نياز به هوای تازه و یک سرمربی جدید داريم.
٦- دیدار آرژانتين هلند
٧- بدون شک لیونل مسی
٨-  برنده اين جام هر تيمی‌که باشد، در نهايت برنده اصلی کشور قطر بود كه توانست از طريق فوتبال، روابط سياسی اقتصادی و اجتماعی‌اش را با كل دنيا بهبود ببخشد و سود سرشاری از برگزاری این جام کسب کند.
٩- جام جهانی ٢٠٠٦؛ چرا؟ چون ايتاليا قهرمان شد.
١٠- حذف زود هنگام آلمان و اسپانيا و برزيل
١١- جذابيت را از فوتبال برده. در این  جام ديديم كه در نهايت همان VAR هم با سليقه و نظرشخصی داوران مدیریت می‌شد. 

1- فرانسه ٣  آرژانتين ٢
2- برزيل
3- مراكش
4- نمره 3
5- مطمئناً بايد برود
6- دیدار ايران - ولز
7- لوكا مودريچ
8- وقتی صحبت از جام جهانی می‌شود، اولين چيزی كه به ذهن همگان خطور می‌كند، حضور پرشور مردم اقصی نقاط جهان از قوميت‌های مختلف با رنگ‌های متفاوت در كنار يكديگر است. اگر اين ضيافت بزرگ جهانی به سياست آغشته نمی‌گشت، به عنوان كامل‌ترين روزهای همبستگی بشری از آن ياد می‌شد.
9- جام جهانی ٢٠٢٢ قطر، چون شگفتی فوتبال در اين جام رنگ تازه‌ای به خود گرفت.
10- حذف ايران 
11- وی ای آر می‌تواند حق را به حق‌دار برساند، اما از جذابيت فوتبال می‌کاهد، چون از بروز اتفاقات غيرمترقبه جلوگیری می‌کند. وی ای آر مانند اين است كه شما در زندگی دچار يک سانحه يا حادثه می‌شويد و پس از آن، با بازبينی اتفاق می‌توانيد آن را به عقب برگردانده و راه درست‌تر را انتخاب كنيد. معنای فوتبال و زندگی كه هميشه به هم تشبيه شده‌اند، چيزی بيش از بازبينی صحنه‌ها و بازگرداندن تصميمات است.
۱- در فینال شاهد یک مسابقه نزدیک خواهیم بود و  قهرمان این دوره با ضربات پنالتی مشخص خواهد شد. هر دو تیم‌ شانس برابری در این ضربات خواهند داشت. 
۲- طرفدار تیم خاصی نبودم ولی سبک بازی پرتغال و برزیل را می‌پسندیدم.
۳- فرانسه و آرژانتین هر دوتیم ‌شایسته‌ای بودند که در دیدار فینال به هم رسیدند.
۴- نمره نسبتاً ضعیف ۳ 
۵-خیر،کی‌روش دیگر نمی‌تواند کمکی به فوتبال ایران بکند.
۶- دیدارهلند و آرژانتین در مرحله یک چهارم نهایی.
۷- مسی که تقریباً در تمام بازی‌های تیمش تأثیر گذار بود.
۸- جام جهانی این دوره یکی از کامل‌ترین، مجهزترین و البته پرهزینه‌ترین دوره‌های جام جهانی بود.
۹- جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه 
۱۰- حذف غیرمنتظره آقای فغانی از ادامه قضاوت در جام که ‌به نظر من کمی ‌سختگیرانه و ناعادلانه بود.
۱۱- به عدالت در فوتبال کمک زیادی می‌کند، هرچند بعضاً شاهد تناقض‌هایی در قضاوت با VAR بوده‌ایم‌.
1- آرژانتین 1 فرانسه 0
۲-  سال‌هاست طرفدار برزیل و آرژانتین هستم.
۳- آرژانتین
۴- نمره ۳
۵- کی‌روش دیگر در ایران کارایی نخواهد داشت. به دلایل فنی و اجتماعی، او دیگر مورد حمایت مردم نیست و حفظ او می‌تواند روی حمایت مردم از تیم ملی اثر منفی بگذارد.
۶- دیدار انگلستان - فرانسه  و بلژیک - کرواسی
۷- لیونل مسی
۸- جام جهانی ۲۰۲۲ نتوانست آن طور که باید و شاید اثر زیادی روی من بگذارد و کلاً چنگی به دل نزد. البته اینکه به نوعی پایانی احتمالی بر فوتبال ملی بسیاری از ستارگان مثل کریستیان رونالدو، مودریچ، مسی، نیمار بود، کمی ‌مخاطبان فوتبالی را غمگین می‌کند اما جهان فوتبال بازهم ستاره‌های خود را پیدا خواهد کرد.
۹- من با جام جهانی۲۰۲۲ دقیقاً یازده دوره جام جهانی را دیده‌ام، یعنی از جام جهانی۱۹۸۲ اسپانیا، هرچند دوره‌های دیگر و بازی‌های بزرگ دوره‌های قبل از۱۹۸۲ را هم بعدها پیدا کرده و دیده‌ام، اما از ۱۹۸۲ تا۲۰۲۲ بهترین جام جهانی به نظر بنده جام جهانی۱۹۸۶ مکزیک بوده و آن جام را هرگز فراموش نمی‌کنم.
۱۰- دو اتفاق برایم ناامید کننده بود. یکی شکست سنگین و تلخ تیم ملی ایران مقابل انگلستان و دیگری حذف علیرضا فغانی به‌خاطر پذیرش اشتباه کمک داور ویدیویی. این دو اتفاق واقعاً تلخ بودند.
۱۱- روزی که VAR آمد، حس خوبی نداشتم و تصور می‌کردم  که برای هر مورد بی‌اهمیتی می‌خواهند بازی را قطع کنند و این فوتبال را نابود می‌کند، اما بعد متوجه شدم فقط برای موارد داخل محوطه جریمه یا حوادث خیلی مهمی‌که در وسط زمین یا گوشه‌ای دور از چشم داور روی داده، از این قابلیت استفاده می‌شود. خب این کار خوبی است اما دیده‌ایم که VAR هم اشتباه می‌کند.
1-دو بر یک به سود آرژانتین
2- هلند و آرژانتین
3- آرژانتین
4- نمره ۲
5- باید برود ؛ مربی می‌خواهیم که سر نترس داشته باشد.
6- هلند و آرژانتین
7- لیونل مسی. این پدیده فوتبال کارهای خارق العاده‌ای حین بازی انجام می‌دهد و به تنهایی در نتیجه بازی تأثیر گذار است، گل  دوم آرژانتین به کرواسی حاصل هوش و اعتماد به نفس بالای او بود که با یه کات بک، زمینه گلزنی هم تیمی‌اش را فراهم کرد.
8- به نظرم جام بیست و دوم جام شگفتی‌ها بود؛ حذف تیم‌های بزرگ؛ درخشش تیم‌هایی همچون ژاپن، کره؛ استرالیا و مراکش و کرواسی هم بر شگفتی‌های جام افزود. من تیم ژاپن را خیلی پسندیدم که با برنامه‌ریزی خوبی که کرده، در این جام نشان داد که در دو  جام جهانی بعد از تیم‌های مدعی قهرمانی خواهد بود.
9- ۱۹۷۸ آرژانتین
10- به نظر من چون جام جهانی میعادگاه بزرگان فوتبال است، چیز ناامید کننده‌ای در آن وجود ندارد. هر دوره جذابیت‌های خاص  خودش را داشته است، اما جای ایتالیا در این جام خیلی خالی بود‌.
11- این تکنولوژی برای فوتبال نیازاست، چرا که کمتر حق تیمی‌خورده می‌شود و جذاب هم هست. همان لحظه‌ای که داور فرمان می‌گیرد، تا زمان رفتن به سمت مانیتور VAR و گفتن نتیجه، شور و هیجان خاصی ایجاد می‌شود. حتماً لازم است، به خصوص برای فوتبال ایران.
1- فرانسه 2 آرژانتین 1
2- برزیل
3- برزیل
4- نمره 3
5- کی‌روش باید برود. البته کی‌روش مقصر اصلی این ناکامی ‌نبود. این فدراسیون فوتبال بود که تصمیم و انتخاب اشتباهی داشت. از نظر من نیاز بود که یک مربی با سطح بالا هدایت ایران را برای جام جهانی به عهده بگیرد اما باید این تغییر زودتر و بهتر انجام می‌شد. حالا ممکن است بیان شود که فدراسیون تغییرات مدیریتی زیادی داشت که در جواب باید گفت فدراسیون فراتر از یک اداره کل است و  با تشکیلات عریض و طویل اداره می‌شود و همچنین وزارت ورزش که عملاً در تصمیمات مهم ورزش نقش دارد، می‌توانست در این خصوص رسماً ورود کند، چرا که بحث آبروی ایران در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان در میان بود. بنابراین در این ناکامی، وزارت ورزش هم نقش اساسی دارد.
6- فرانسه - انگلیس
7- لیونل مسی
8- جام جهانی تنها رویداد ورزشی در دنیاست که تمام فوتبالی‌ها و غیرفوتبالی‌ها را به سمت خودش می‌کشاند. یعنی کسانی که در سایر اوقات فوتبال نگاه نمی‌کنند هم جام جهانی را پیگیری می‌کنند و همه دنیا یک ماه تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند.
9- جام جهانی 98 فرانسه
10- حذف برزیل
11- این تکنولوژی موافقان و مخالفان زیادی دارد که من به شخصه موافق آن هستم، اما به شرطی که اقتدار داور زیر سؤال نرود و عوامل بیرونی روی آن تأثیر نگذارند. وی ای آر کمک می‌کند حق به حق دار برسد اما در بحث آفسایدگیری مقداری مشکل ساز شده است و از جذابیت‌های بازی کاسته. نظر شخصی من این است که در آفسایدگیری با تکنولوژی‌های پیشرفته، نباید میلی‌مترها لحاظ شود. این باعث از بین رفتن جذابیت‌ها و کمتر شکل گرفتن موقعیت‌ها و گلزنی‌ها می‌شود. اگر برای آفساید، ملاک را عبور کامل بازیکن مهاجم از آخرین مدافع حریف قرار دهند، خیلی از این آفسایدهای میلی‌متری که توقف بی‌جا در بازی ایجاد می‌کنند کاسته می‌شود و جذابیت بازی‌ها بیشتر خواهد شد.
1-پیش بینی دیدار نهایی با توجه به شرایط دو تیم، سخت است. هر تیم ویژگی‌های فنی خاص خود را دارد. فرانسه از لحاظ «تیم بودن» و هماهنگی، به مراتب بهتر از آرژانتین است اما اگر روز، روز مسی باشد، ممکن است بازی به نفع آرژانتین رقم بخورد.
2- آلمان و برزیل. من از جام جهانی 1966 طرفدار آلمان هستم و تیم برزیل هم جای خود دارد.
3- فرانسه، آرژانتین و برزیل.
4- نمره 2 ؛ چون بدترین عملکرد را داشتند با آن همه هزینه. اخراج کردن مربی کرواتی که بهترین نتایج را گرفته بود، اشتباه بود. شکست دادن ضعیف‌ترین تیم جام، کاری بود که از مربی ایرانی هم بر می‌آمد. عملکردی ضعیف، ترسو، بدون برنامه و ناهماهنگ داشتیم.
5- باید برود. با این قرارداد هنگفت و غیرمتعارف، اصلاً عملکرد خوبی در تیم ملی نداشت و اگر قرار باشد چنین نتایجی کسب کنیم، صد در صد مربی ایرانی شایسته‌تر است.
6- دیدار فرانسه - انگلیس، برزیل - کرواسی و آلمان - اسپانیا
7- مسی و امباپه
8- از نظر امکانات و تکنولوژی روز و نحوه برگزاری مسابقات، در حد بسیار عالی بود. آخرین ترفندهای برگزاری مسابقات در سطح بالا را در قطر دیدیم. شاید یکی دو مورد قابل انتقاد وجود داشت اما در مجموع میزبانی قطر و تجهیزاتش بی‌نظیر بود و نسبت به دوره‌های قبل، پیشرفت چشمگیری داشت.
9- جام جهانی 1970 در مکزیک. برزیل در فینال 4-1 ایتالیا را برد تا کارلوس آلبرتو به عنوان کاپیتان آن تیم، جام ژول ریمه را بالای سر ببرد و برای همیشه به افسانه ژول ریمه خاتمه دهد. برزیل با بزرگانی چون پله،  ادرسون، سانتوس، اورالدو، ریولینو، جرسون، توستائو، جرزینیو به سرمربی گری زاگالو، بهترین برزیل تمام دوران از گذشته تا حال بوده است.
10- حذف برزیل قبل از نیمه نهایی
11- یک تکنولوژی بسیار مفید و به درد بخور که در اکثر بازی‌ها حق را به حق دار می‌رساند و با استفاده از آن، هیچ نکته ریز و درشتی از چشم بازیکنان، داوران و حتی تماشاگران دور نمی‌ماند اما لازم است که کمک داوران VAR نیز از علم روز برخوردار شوند.
1- سه دو به سود آرژانتین
۲-  دو تیم بزرگ آمریکای لاتین به همراه انگلیس
۳- به ترتیب: برزیل، آرژانتین و انگلیس
۴ - نمره احساسی ۳
۵ - برود، هرچه زودتر
۶ - دیدار هلند و آرژانتین
۷ - جناب مسی
۸-  جام شگفتی‌ها. کلاً بازی‌های جان‌داری را شاهد بودیم.
۹ - جام جهانی ۱۹۷۰ و آن برزیل رؤیایی
۱۰- حذف انگلیس و برزیل
۱۱- این پدیده خوب و در عین حال، حال به هم زن است. شما جریان تصمیم داور خودمان و دخالت اتاق داوری را ببینید. فکر کنم هنوز این پدیده به بلوغ خود نرسیده است.
۱-  آرژانتین در ضربات پنالتی پیروز می‌شود
۲-  برزیل
۳-  برزیل
۴- نمره 1 
۵-  ترک و جدایی  از ایران 
۶-  برزیل و کرواسی
۷-  برونو فرناندز  پرتغالی
۸ - جامی‌که کلیات فوتبال نوین را در خود داشت. شاهد تکنولوژی روز، امکانات، میزبانی مناسب، از همه مهم‌تر شناسایی بازیکن‌های جوان برای باشگاه‌های دنیا، لحظه‌های پیش بینی نشده از حذف و یا صعود تیم‌هایی که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد. درکنار همه این موارد، میزان و تحلیل شدن تیم ملی کشور که می‌تواند تجربه خوبی برای تقویم فوتبالی لیگ برتر و ملی و تصمیم گیران کشور ما به‌صورت هدفمند رقم بخورد.
۹-  همین جام 2022
۱٠-  حذف تیم‌های بزرگ
۱۱-  درکنار دقت بر نظارت، هیجان فوتبال گرفته شده. به نوعی شبیه بازی‌های رایانه‌ای شده.
1-آرژانتین قهرمان می‌شود
2- برزیل
3- برزیل
4- نمره ۵
5- باید بماند
6- دیدار مرکش و فرانسه
7- مسی
8- ای کاش تیم ما از نظر روحی روانی آماده بود و جا دارد از مدیران برگزاری مسابقات در قطر تمجید شود که چقدر خوب میزبانی کردند.
9- جام جهانی 2014 و قهرمانی آلمان
10- ناکامی ‌ایران و حذف برزیل
11- ای کاش ما هم صاحب این امکانات بشویم که دیگر جای هیچ حرف و حدیثی باقی نماند.
۱- آرژانتین ۲ فرانسه ۱
۲_ آرژانتین
 ۳- برزیل
 ۴- نمره ۴
۵- باید برود
۶- هلند و آرژانتین ۲ بر ۲
۷- شوامنی از فرانسه
 ۸- ساختار تهاجمی ‌تیم‌ها فاقد کیفیت لازم بود و در عوض ساختار دفاعی تیم‌ها عالی
۹- جام جهانی ۹۴ آمریکا
۱۰- حذف برزیل
۱۱- بهترین قاضی برای شبهات بازی
1- دو بر یک به سود فرانسه. البته امیدوارم پیش بینی من اشتباه از آب در بیاید و مسی کلکسیون افتخاراتش را تکمیل کند.
2- تیم ملی آلمان. اما از قبل مشخص بود آلمان در این جام حرفی برای گفتن ندارد.
3- به نظر من همین دوتیم در کنار برزیل، شایسته‌ترین تیم‌ها برای کسب عنوان قهرمانی بودند.
4- حداکثر نمره 4
5- قطعاً با شرایط رخ داده در جام جهانی، ایشان دیگر نباید جایی در تیم ملی ایران داشته باشد
6- دیدار آرژانتین هلند در مرحله یک چهارم
7- لیونل مسی
8- جام جهانی همیشه ویترینی برای عرض اندام بازیکن‌های با استعداد و پر انگیزه بوده و به‌خاطر همین همیشه در کانون توجه است. جام جهانی قطر علاوه بر این موارد، پر از اتفاقات غیر قابل پیش بینی بوده و همین جذابیتش را دوچندان کرده است.
9- جام جهانی 1998 به خاطر حضور اعجوبه‌های فراوان دنیای فوتبال که بعضی از آن‌ها واقعاً تکرار نشدنی هستند.
10- حذف برزیل‌‌‌ِ مدعی 
11- ظهور این تکنولوژی در مجموع اتفاق بسیار مثبتی است که می‌تواند عدالت را به بهترین شکل ممکن اجرا کند،  اما در صورتی که تدابیری در مورد شیوه انجامش به شکل واحد اندیشیده شده و سلیقه‌ای عمل نشود. به عنوان مثال در مورد اتفاقی که برای آقای فغانی افتاد، این کمک داورهای ویدیویی بودند که وی را گمراه کردند. در حالی که نظر خودش تصمیم صحیح بود و در بازی‌های بعدی می‌دیدیم بعضی داوران با توجه به این پیشینه، از رفتن به سمت VAR در بعضی صحنه‌ها امتناع می‌کردند و چیزی که خودشان به چشم می‌دیدند را به عنوان نظر قطعی اعلام کردند. ولی در مجموع این تکنولوژی بسیار کمک کننده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی