[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۹۳
  • دوره جدید

پیاده‌روی چه تأثیری بر دیابت دارد؟، روزنامه شیراز نوین

بیماران مبتلا به دیابت نوع یک برای مدیریت میزان قند خون‌، پس از هر نیم ساعت نشستن، سه دقیقه راه بروند.
به گزارش بهداشت نیوز، به گفته متخصصان دانشگاه ساندرلند، ایجاد وقفه در نشستن با دوره‌های کوتاه فعالیت، می‌تواند خطر عوارض مرتبط با بیماری قند مانند حمله قلبی و سکته را کاهش دهد.
نتایج این مطالعه که هنوز داوری علمی نشده در کنفرانس حرفه‌ای «دیابت بریتانیا ۲۰۲۳» ارائه شد و در برگیرنده مقالات ۳۲ شرکت‌کننده بود که در یک دوره دو هفته‌ای ارزیابی شدند.
به گفته متیو کمپبل، متخصص ارشد پزشکی قلب ‌و عروق و سوخت‌وساز دانشگاه ساندرلند این نتایج، نخستین شواهدی است مبنی بر اینکه ایجاد وقفه در دوره‌های طولانی نشستن با فعالیت‌های سبک، می‌تواند دوره زمانی ماندن قند خون را در محدوده مطلوب افزایش دهد. نکته مهم این است که به نظر نمی‌رسد این راهبرد، خطر کاهش احتمالی و خطرناک گلوکز خون را که معمولاً با انواع سنتی‌تر فعالیت بدنی و ورزش رخ می‌دهد، افزایش دهد.
حدود ۴۰۰ هزار نفر در انگلیس به دیابت نوع یک دچار هستند و ابتلا به این بیماری زمانی رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن به یاخته‌های تولیدکننده انسولین لوزالمعده حمله کند و به افزایش میزان قند خون منجر شود.
برای انجام این مطالعه، شرکت‌کنندگان دو بار به مدت هفت ساعت نشستند؛ آنها یک بار هفت ساعت کامل نشسته بودند، ولی بار دیگر هر ۳۰ دقیقه نشستن با وقفه‌های سه دقیقه‌ای پیاده‌روی آرام همراه بود. میزان قند خون شرکت‌کنندگان طی این دو نشست بررسی شد. 
وعده‌های صبحانه و ناهار همه شرکت‌کنندگان مشابه هم بود و متخصصان از آنها خواستند در طول دوره مطالعه رژیم غذایی، میزان فعالیت و دُز‌های انسولین هماهنگ و یکسانی داشته باشند.
وقفه‌های منظم پیاده‌روی در دوره‌های نشستن به کاهش میانگین قند خون(۶.۹ میلی‌مول در لیتر) در طول ۴۸ ساعت، در قیاس با نشستن بدون وقفه(۸.۲ میلی‌مول در لیتر) منجر شد.
به گفته متخصصان، این امر زمانی را که میزان قند خون بدن در محدوده مطلوب قرار داشت، ۱۴ درصد افزایش داد و باعث افت خطرناک قند خون نشد.
الیزابت رابرتسون مدیر مرکز تحقیقات دیابت انگلیس که پشتیبان مالی این مطالعه بود، گفت: ایجاد وقفه در نشستن با فعالیت‌های کوتاه‌مدت، راهی بی‌هزینه برای مدیریت قند خون در مبتلایان به دیابت نوع یک است و احتمالاً خطرات عوارض بعدی آن را کاهش می‌دهد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی