[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۶
  • دوره جدید

فشارخون بالا فقرا را تهدید می‌کند، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با اشاره به نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیرواگیر انجام‌شده در سال ۱۳۹۹ درمورد وضعیت شیوع فشارخون بالا در گروه‌های مختلف، تأکید کرد که این بیماری تهدیدی جدی برای سلامت جامعه 
محسوب می‌شود.
دکتر عباس رضاییان‌زاده چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت و به مناسبت روز جهانی فشارخون، به خبرنگاران گفت: بیماری فشارخون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر، در ایجاد ناتوانی و مرگ‌ومیر زودرس ناشی از بیماری‌‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز گفت: بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیرواگیر انجام‌شده در سال ۱۳۹۹، حدود ۳۵ درصد از جمعیت بزرگسالان (افراد بالای ۱۸ سال) استان فارس، از فشارخون بالا رنج می‌برند.
رضاییان‌زاده گفت: شیوع فشارخون بالا با بالارفتن سن افزایش می‌یابد؛ به‌طوری که حدود یک‌سوم افراد بالاتر از ۳۰ سال و بیش از نیمی از افراد بالاتر از ۵۰ سال به این بیماری مبتلا هستند.
او خاطرنشان کرد: برآورد می‌شود حدود ۲۰میلیون نفر در کشور به فشارخون بالا مبتلا باشند که تنها ۶۲ درصد بیماران مبتلا به فشارخون بالا از بیماری خود اطلاع دارند و ۵۳ درصد آنها برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌‌کرده‌اند و فقط ۴۸ درصد آنها فشارخون کنترل‌شده و مطلوب دارند.
رضاییان‌زاده اضافه کرد: به‌عبارتی تنها حدود ۱۵ درصد از افرادی که مبتلا به پرفشاری خون باشند، فشارخون کنترل‌شده دارند. بر اساس همین مطالعه میزان ابتلا به فشارخون در افراد فقیر شیوع بیشتری نیز دارد. 
این استاد دانشکده بهداشت شیراز با بیان اینکه مهم‌ترین نکته در پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا، بدون‌علامت‌بودن این بیماری است، به همین دلیل این بیماری به‌عنوان قاتل خاموش شناخته می‌شود، گفت: در همین راستا، همه‌ساله روز ۱۷ مه ‌مصادف با بیست‌وهفتم اردیبهشت، به‌عنوان روز جهانی فشارخون نام‌گذاری شده است.
رضاییان‌زاده گفت: شعار امسال روز جهانی فشارخون «با اندازه‌گیری دقیق فشارخون و کنترل آن عمر طولانی‌تری داشته باشید»، بر اهمیت اندازه‌گیری مستمر فشارخون در گروه‌های هدف تأکید دارد.
معاون بهداشت علوم‌پزشکی شیراز گفت: بی‌شک اندازه‌گیری دقیق و مستمر فشارخون به‌عنوان یکی از مؤثرترین گام‌ها برای شناسایی و مراقبت بیماران مبتلا به فشارخون بالاست که این امر در مراکز خدمات جامع سلامت و توسط خود بیماران می‌تواند انجام شود.
رضاییان‌زاده با اشاره به اینکه اصول استاندارد اندازه‌گیری فشارخون به‌عنوان یکی از استراتژی‌های مهم مراقبت صحیح این بیماران در سیستم بهداشتی موردتوجه است، گفت: بیماران مبتلا به پرفشاری خون با آشنایی با اصول استاندارد اندازه‌گیری فشارخون در منزل و اجرای آن با کمک پزشک خود، می‌توانند گام بسیار مهمی در کنترل فشارخون خود و ارتقای شاخص‌های سلامت در کشور داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی